Committees


Scientific committee (alphabetical order)

  1. Pablo Arenillas - CNEA (Argentina)
  2. Arzu Arinc - NPL (UK)
  3. Dirk Arnold - PTB (Germany)
  4. Steven Bell - NPL (UK)
  5. Christophe Bobin - LNE-LNHB (France)
  6. Michel Bruggeman - SCK-CEN (Belgium)
  7. Philippe Cassette - LNE-LNHB (retired, France)
  8. Jeffrey Cessna - NIST (USA)
  9. Sean Collins - NPL (UK)
  10. Teresa Crespo - CIEMAT (Spain)
  11. Pierino De Felice - ENEA (Italy)
  12. Andrew Fenwick - NPL (UK)
  13. Ryan Fitzgerald - NIST (USA)
  14. Raphael Galea - NRC-CNRC (Canada)
  15. Eduardo García-Toraño - CIEMAT (retired, Spain)
  16. Denis Glavič-Cindro - IJS (Slovenia)
  17. Yoshio Hino - NMIJ/AIST (Japan)
  18. Mikael Hult - EC-JRC-IRMM (EU)
  19. Simon Jerome - NMBU (Norway)
  20. Steven Judge - BIPM (International)
  21. Lisa Karam - NIST (USA)
  22. John Keightley - NPL (UK)
  23. Mark Kellett - LNE-LNHB (France)
  24. Matjaz Korun - IJS (retired, Slovenia)
  25. Karsten Kossert - PTB (Germany)
  26. Marie-Christine Lépy - LNE-LNHB (France)
  27. Aurelian Luca - IFIN-HH (Romania)
  28. Franz Josef Maringer - BEV-PTP (Austria)
  29. Carine Michotte - BIPM (International)
  30. Xavier Mougeot - LNE-LNHB (France)
  31. Ole Nähle - PTB (Germany)
  32. Tae Soon Park - KRISS (Korea)
  33. Stefaan Pommé - EC-JRC-IRMM (EU)
  34. Begoña Quintana - Univ. Salamanca (Spain)
  35. Guy Ratel - BIPM (retired, France)
  36. Miguel Roteta - CIEMAT (Spain)
  37. Octavian Sima - Univ. Bucharest & IFIN-HH (Romania)
  38. Freda van Wyngaardt - ANSTO (Australia)
  39. Uwe Wätjen - EC-JRC-IRMM (retired, Belgium)
  40. Akira Yunoki - NMIJ/AIST (Japan)
  41. Brian Zimmerman - NIST (USA)

Program Committee Members

  1. Dirk Arnold - PTB (Germany)
  2. Christophe Bobin - LNE-LNHB (France)
  3. Michel Bruggeman - SCK-CEN (Belgium)
  4. Jeffrey Cessna - NIST (USA)
  5. Pierino De Felice - ENEA (Italy)
  6. Ryan Fitzgerald - NIST (USA)
  7. Eduardo García-Toraño - CIEMAT (retired, Spain)
  8. Denis Glavič-Cindro - IJS (Slovenia)
  9. Mikael Hult - EC-JRC-IRMM (EU)
  10. Simon Jerome - NMBU (Norway)
  11. Steven Judge - BIPM (International)
  12. Lisa Karam - NIST (USA)
  13. John Keightley - NPL (UK)
  14. Mark Kellett - LNE-LNHB (France)
  15. Karsten Kossert - PTB (Germany)
  16. Marie-Christine Lépy - LNE-LNHB (France)
  17. Aurelian Luca - IFIN-HH (Romania)
  18. Franz Josef Maringer - BEV-PTP (Austria)
  19. Xavier Mougeot - LNE-LNHB (France)
  20. Stefaan Pommé - EC-JRC-IRMM (EU)
  21. Uwe Wätjen - EC-JRC-IRMM (retired, Belgium)
  22. Akira Yunoki - NMIJ/AIST (Japan)
  23. Brian Zimmerman - NIST (USA)

Organizing committee

  • Constantin Ivan - Technical-Administrative Director of IFIN-HH
  • Ioan Ursu - Scientific Secretary of IFIN-HH
  • Alexandra Olteanu - Financial Manager of IFIN-HH
  • Aurelian Luca - Scientific Secretary of ICRM 2021
  • Laurenţiu Şerban - Webmaster of ICRM 2021 website
  • Adrian Socolov Graphic Designer - ICRM 2021 documents editing & printing
  • Nicoleta Spânu - Administrative Secretary of ICRM 2021
  • Mihail-Răzvan Ioan - Deputy Head of DRMR Dept., Head of LMRI
  • Cornel-Liviu Ţugulan - DRMR/LMRI
  • Andrei Antohe - DRMR/LMRI